Titujt

Pauzë

Numri i tel-shitet për 2.1 milionë dollarë

numri

Numri 777-7777 i është shitur për 2.1 milionë dollarë një blerësi të panjohur, i cili, përkundër faktit se ka paguar shifrën marramendëse, nuk është bërë pronar i këtij numri pasi që të gjithë numrat telefonik teknikisht i takojnë shtetit. Numri i lartpërmendur ka dal në një ankand bamirësie në qytetin kryesor të Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi. Siç transmeton ... Më tepër »

Dasma me fishekzjare e cila shkoi keq (Video)

dasma1

Dikush ka pasur për qëllim që të krijojë një shou për të sapomartuarit, por disa gjëra nuk i ka marrë parasysh. Duke filluar nga parakalimi i nuses me dhëndrin, pirja e shampanjës, e deri tek fishekzjarrët janë një komedi apo tragjedi- nuk dimë si ta quajmë. Shikoni se si duket dasma rome…alla Hollywood! Më tepër »

14-vjeçari, i pari që i mbijeton leukemisë dhe kancerit

leukemi

Një djalosh është i vetmi person në botë që po lufton me leuceminë dhe një formë të radhë të kancerit. Ai është një nga katër personat në të gjithë botën që po bën mrekullinë duke u shëruar. Deryn Blackwell, 14 vjeç u prek nga leucemia në vitin 2010. Dy vjet më vonë merr lajmin shkatërrues se vuan dhe nga një ... Më tepër »

Zbulohet varri edhe i një faraoni

vari

Arkeologët egjiptianë dhe amerikanë thonë se kanë zbuluar varrin e një faraoni, i cili ka sunduar në Egjipt rreth 3,600 vjet më parë. Ministri egjiptian i Antikave, Muhammad Ibrahim, ka thënë se zbulimi pranë qytetit Sohag përfshin skeletin e Mbretit Sebeb Kay. Ibrahim ka thënë se arkeologët nga Universiteti i Pensilvanisë kanë punuar së bashku me egjiptianët për të zbuluar ... Më tepër »

Elektricistin e zë rryma, i dalin yje në sy

syy

Një elektricisti i ka ndodhur një aksidenti i çuditshëm, atij i janë shfaqur yje në sy, pasi kapi një tel me rrymë 14.000 volt gjatë punës. Aksidenti i çuditshëm ka ndodhur në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Rryma elektrike përfshiu edhe sytë e tij, duke i shkaktuar djegie në formë ylli. Kjo gjë u shkaktua pasi rryma elektrike ... Më tepër »

Priten vite më të nxehta në Tokë

dielli

Instituti Goddard (GISS) për studime hapësinore i NASA-s, rregullisht analizon temperaturës globale, ndërsa tash ka publikuar statistikat për vitin 2013. Në krahasim me matjet e mëparshme, doli se Toka shënon vazhdimisht rritje të temperaturave në dekadat e fundit. Sipas të dhënave nga NASA dhe NOAA (Administrata Nacionale Oqeanike dhe Atmosferike), 10 vitet më të nxehta kanë ndodhur pas vitit 2000. ... Më tepër »

Ja si është veshur në ditën e marteses Adem Jashari

adem2

  Në këtë foto janë Adem Jashari bashkë me bashkëshorten e tij, Adilen. Komandanti i UÇK’së ka rroba tradicionale shqiptare, me plis, shall në bel dhe me pushkë në dorë, derisa afër tij qëndron Adilja, po ashtu e veshur me dimijë e miton. Adem Jashari bashkë me 56 anëtarë të familjes së tij ishin vrarë dhe masakruar nga policia serbe ... Më tepër »

Vetura me energji diellore

vetura1

Panelet diellorë janë një grup modulesh elektrike fotovoltaike të lidhur me njeri-tjetrin. Një modul është i përbërë nga hojëza diellore të lidhura me njëra-tjetrën. Paneli diellor mund të përdoret për të furnizuar me elektricitet pajisje të ndryshme, ose për të ruajtur elektricitetin. Plugged Solar është firma prodhuese e paneleve diellore në Amerikë, e cila krijon sisteme diellore për shtëpitë. Mund ... Më tepër »

Supermakina e Vladimir Putin e cila përballon sulmin nuklear (Video)

putin car

Presidenti rus Vladimir Putin dhe zyrtarët më të lartë të këtij vendi do të përdorin në të ardhme makinën Marsulje L2. Makina e cila është e ngjashme me një Citroen, peshon mbi 1 ton dhe arrin shpejtësinë prej 100 km/h për 4,2 sekonda. Makina do të jetë e blinduar dhe do të mund të përballojë edhe sulm të lehtë nuklear. ... Më tepër »

Scroll To Top