Titujt

Shqipëri

Tiranë, atentat kreut të komunës Farkë

tiranpolicia

Nuk ndalet trendi i atentateve me eksploziv. Shpërthimi i radhës është verifikuar pranë banesës së kreut të komunës Farkë të Tiranës, Fatbardh Plaku. Burime policore zyrtare bëjnë të ditur se shpërthimi i lëndës plasëse ka ndodhur gjatë orëve të natës, për fat të mirë duke mos shkaktuar dëme në njerëz por vetëm materiale. Burimet shtojnë se në vendin e ngjarjes ... Më tepër »

Zbulohet banda e vrasësve me pagesë në Shqipëri

vrases

Policia ka mundur të ndërhyjë në zinxhirin e një grupi kriminal, organizator kryesor në një seri vrasjesh me pagesë, brenda dhe jashtë vendit. Një prej tyre, më i rrezikshmi, Julian Sinanaj, mendohet të jetë autor i të paktën 20 vrasjeje jashtë kufijve shqiptare dhe një sërë krimesh të tjera në vend, përfshirë edhe krimet me eksploziv të telekomanduar që kanë ... Më tepër »

Arrestohen të dyshuarit për sulmin ndaj autobusit Athinë-Tiranë

arestim2

Policia e Gjirokastrës ka arrestuar 4 persona të dyshuar për sulmin ndaj autobusit Athinë-Tiranë. Në pranga kanë përfunduar Jurgen Lala, Klajdi Tringa, Besmir Ruçi dhe Gentjan Beqiraj. Sipas policisë, të arrestuarit e kanë kryer grabitjen duke qenë nën efektin e hashashit. Të arrestuarve u është gjetur edhe një armë që nuk është përdorur gjatë sulmit. Autobusi ishte nisur nga Athina ... Më tepër »

Sulmohet me armë autobusi i linjës Tiranë-Athinë, dy të plagosur

maska

Është sulmuar me armë autobusi i linjës Tiranë-Athinë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:20 në Mogila të Tepelenës ku katër persona të armatosur i kanë zënë pritë autobusit me targa AA 578 GC, me 22 pasagjerë me qëllim për ta grabitur. Për të ndaluar autobusin grabitësit kanë qëlluar në ajër në mënyrë që autobusi të ndalonte, por shoferi ka rritur ... Më tepër »

Tiranë, plagoset me thikë nxënësi

thike

Një nxënës është plagosur me thikë mëngjesin e sotëm në ambientet e jashtme të gjimnazit ‘Partizani’. Policia ka bërë të ditur se i plagosuri është nxënësi i kësaj shkolle, Feridon P., 16 vjeç. Menjëherë në vendngjarje kanë mbërritur forcat e policisë. Menjëherë adoleshenti është transportuar për të marrë mjekim në spitalin e Traumës. Nga raportimet e para, mësohet se i ... Më tepër »

Reshjet shkaktojne permbytje në Shqipëri

reshje

Reshjet e denduara te shiut kane shkaktuar permbytje ne Lezhe dhe Kruje, duke risjelle ne vemendje mungesen e kanalizimeve te ujerave. Reshjet e shiut me intensitet te larte qe kane rene gjate gjithe nates kane shkaktuar permbytje ne zonen fushore te Lezhes. Qindra hektare toke jane mbuluar nga uji ne fushen e Zadrimes dhe Torovices ndersa ne fshatin Kakarriq jane ... Më tepër »

Bamir Topi hyn në qeverinë e Edi Ramës

topi

FRD hyn në qeveri, Taulant Balla dhe Sali Shehu mandatohen për emërimet e reja, ja pikat e marrëveshjes dhe marrjen e dy drejtorive. Atëherë kur në kampin e pushtetit u dukej sikur kishte pllakosur qetësia dhe pauza e brendshme politike, një tjetër aleancë e paralajmëruar trazon ujërat e politikës shqiptare. Tratativat dhe negociatat e nëndheshme midis kryeministrit Edi Rama dhe ... Më tepër »

Ministrat maqedonas e shqiptarë konfirmojnë: “S’ka projekt për lumin Radika”

kryeministria

Ditën e sotme dy ministrat shqiptarë të qeverisë maqedonase, Valon Saraçini, ministër i Ekonomisë dhe Abdylaqim Ademi, ministër i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor janë takuar me ministrat shqiptarë, të Energjetikës, Damian Gjiknuri, ministrin e Mjedisit, Lefter Koka dhe ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati. Të pestë ministra shqiptarë e maqedonas dolën në një konferencë për shtyp, ku folën në lidhje me ... Më tepër »

Rama darkë me Topin, plane bashkëpunimi

rama2

Kryeministrit Edi Rama darkoi për më shumë se 3 orë me kreun e FRD-së Bamir Topi, në një nga restorantet e Tiranës. Takim ky, që duket se i hap rrugën një bashkëpunimi të përfolur kohët e fundit mes dy forcave, që sipas ish-presidentit është i domosdoshëm për çështje me rëndësi në vend. “Çfarëdo që të them unë sot, është dikush ... Më tepër »

Seri tërmetesh në Tiranë e Durrës

termet1

Tre lëkundje tërmeti kanë zgjuar mëngjesin e sotëm qytetin e Durrësit, Tiranës dhe rrethinat. Referuar Qendrës Kombëtare të Monitorimit të Aktivitetit Sizmik, tërmeti i parë është regjistruar në orën 7:00 me një magnitudë prej 4.5 ballë të shkallës Rihter. Epiqendra e tërmetit ka qenë 29 km në Perëndim të Tiranës, 8 km në veri-lindje të Durrësit dhe 9 km në ... Më tepër »

Scroll To Top