Titujt

Maqedoni

Nesër raundi i radhës për emrin në Nju Jork

nimic

Ndërmjetësi i OKB-së për kontestin e emrit, Metju Nimic ka thirrur nesër takimin e radhës për negociata të reja për kontestin e emrit. Sipas zyrës për informim të negociatorit të OKB-së, takimi është caktuar më 26 mars në Nju Jork, ku janë ftuar diplomatët negociues nga Shkupi dhe Athina. Palën e Shkupit do ta udhëheq ambasadori Zoran Jolevski, ndërsa ate ... Më tepër »

Partitë vazhdojnë fushatën

partia

Kandidati presidencial i VMRO-DPMNE, Gjorgje Ivanov do të vazhdojë takimet duke nisur nga Labunishta e Strugës, në Oktisi, Vevçan. Në mbrëmje janë paraparë tubimet në Strugë dhe Resnjë , por edhe një tur nëpër vendbanimet e këtyre rajoneve. Kandidati i LSDM-së, Stevo Pendarovski gjithashtu nga mesdita do të nis turin e takimeve nëpër vendbanime rurale në takime të drejtpërdrejta me ... Më tepër »

BDI reagon ndaj pres konferencës së PDSH-së

bdi2

Ditën kur duhej të dëgjonim arsyet e kandidimit të saj në zgjedhjet presidenciale, PDSH vendos të bëjë të vetmen gjë që di. Të shpifë e akuzojë në mënyrën më të pandershme. Shqiptarët presin sot për të dëgjuar ofertën dhe zgjidhjet që jep kjo parti, dhe jo gënjeshtrat e sëmura, që nuk kërkojnë veçse heqjen e vëmendjes nga marrëveshjet e errëta ... Më tepër »

BDI: Jo presidentit të njëanshëm

bujar2

Të  bindur në përcaktimet politike dhe besimplote në vizionin tonë, nisim sot me guxim e me liderizëm prej shtetari, në marshim  drejt një beteje të re. Drejt ndeshjes më demokratike dhe më përparimtare, asaj të dy ideve: njërës, që kërkon të ardhmen, përparimin, zhvillimin; dhe tjetrës, që kërkon të kaluarën, prapakthimin, ngecjen. Bashkimi Demokratik për Integrim është deklaruar dhe ka ... Më tepër »

BDI dëshmi për manipulime me votuesit nga Pusteci i Shqipërisë

ademi

Sekretari i përgjithshëm i BDI-së, Abdilaqim Ademi ka kundërshtuar sot në emër të partisë së tij regjistrin e votuesve të paraqitur për të votuar në ambasadën e Maqedonisë në Tiranë. “Duke u bazuar në dispozitat e Kodit zgjedhor të miratuara me konsenzus, si dhe në bazë të ligjit për paraqitje të vendqëndrimit dhe vendbanimit në Republikën e Maqedonisë,  Bashkimi Demokratik ... Më tepër »

Aksion policor në Hasanbeg të Shkupit

policia

Në Hasanbeg mbrëmë është zhvilluar një aksion policor me ç‘rast janë bastisur dhe kontrolluar më shumë shtëpi, ndërsa vetëm në një rast janë gjetur 13 kg marihuanë. Policia zyrtarisht e konfirmon rastin pa treguar detaje të cilat i paralajmëron më vonë gjatë ditës. Më tepër »

Tetovë: Përleshje me armë zjarri, një i plagosur

vrasje

Mbrëmë në qytetin e Tetovës gjatë një përleshje me armë zjarri është lënduar një person, në incidentin i cili ka ndodhur në rrugën “Video Smileski-Bato”, në momentin kur dy vëllezërit, 44-vjecari Т.R. dhe H.R. ishin duke lëvizur me makinën e tipit “Audi”, dhe kur një makinë tjetër po e tipit “Audi” por me targa Shkupi, i kishte takuar. Nga “Audi” ... Më tepër »

Edhe 200 punësime të reja sipas Marrëveshjes së Ohrit

punsime

Sekretariati për Marrëveshjen e Ohrit në kuadër të Qeverisë së Maqedonisë sot shpalli konkursin për pranimin e 200 nëpunësve të rinj shtetëror. Kjo u bë e ditur sot nga zëdhënësi i Qeverisë, Muhamet Hoxha, i cili theksoi se këto punësime janë në kuadër të programit për punësim për vitin 2014. “Ky konkurs është një hap konkret për realizimin e programit ... Më tepër »

Dy palë zgjedhje në fund të prillit në Maqedoni

zgjedhje

Në Maqedoni në fund të muajit prill do të mbahen zgjedhjet presidenciale dhe ato të parakohshme parlamentare. Partitë politike tashmë jozyrtarisht kanë dhënë pëlqimin dhe janë të gatshme për të shkuar në zgjedhje. VMRO-DPMNE e kryeministrit Nikolla Gruevski ka iniciuar propozimin për të shkuar në zgjedhje të parakohshme, derisa opozita maqedonase vazhdimisht ka refuzuar një propozim të tillë. Ndërkohë, partitë ... Më tepër »

Scroll To Top