Titujt

Kosovë

Lubonja: Mjaftë më me heronj që abuzojnë me pushtetin

fatos-lubonja

Fatos Lubonja ka dhënë një intervistë për emisionin “InfoMagazina” të televizionit Klan Kosova, sot pasdite. Intervista është realizuar përmes linjës telefonike, kurse në studion e Kushtrim Sadikut ka qenë i pranishëm edhe Ernest Luma, anëtar i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Gazeta Express sjell përgjigjet e publicistit të njohur shqiptar, Fatos Lubonja dhe sigurisht ndërhyrjet që i bënte ... Më tepër »

Hungaria do t’i kthejë të gjithë kosovarët

f1_18hunga1374139036

Zëvendësministri i Integrimit Evropian, Gëzim Kasapolli ka thënë se brenda dy muajve do të kthehen të gjithë kosovarët që po mbahen në qendrat e ndalimit në Hungari. Në emisionin Interaktiv, ai ka bërë të ditur se institucionet e Kosovës janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritet hungareze që kthimi të bëhet sa më shpejt. “Besoj që brenda 2 muajve të ... Më tepër »

Autostrada Prishtinë – Hani i Elezit ndërtohet për 42 muaj

46jh9

Komitetit Drejtues Ndërministror për rrugën R6 për autostradën Prishtinë-Hani i Elezit, ka mbajtur sot një mbledhje, ku mori vendim për shpalljen e dosjes së tenderit për kompanitë e parakualifikuara për ndërtimin e kësaj autostrade. Kjo dosje do t’u përcillet menjëherë operatorëve ekonomikë të parakualifikuara, të cilët do të kenë një kohë ligjore të paraparë për dorëzimin e ofertave të tyre ... Më tepër »

Ja kosovarët në kampet e Hungarisë (Foto)

kama1

Mbi katër mijë kosovarë të cilët po mbahen në kampin e Debrecen të Hungarisë, shumë shpejt do të kthehen në Kosovë. Vërehet edhe një rrahje masive ku në kampin e Dehrecen përveç kosovarëve ka edhe afgan e pakistanez. Korridoret e këtij kampi siç shihet edhe në foto janë të stërmbushur me bërllog,transmeton indeks. Derisa institucionet kosovare kanë ndërmarrë një fushatë ... Më tepër »

Fatmir Limaj, sërish në arrest shtëpiak

59Fatmir Limaj

Gjykata e Apelit ka marrë vendim që Fatmir Limaj të kthehet sërish në arrest shtëpiak. Limajt dhe të tjerëve në rastin ”Kleçka” i është kthyer sërish masa e arrestit shtëpiak. 12 ditë më parë e njëjta gjykatë vendosi që Limajt, t’i ndërpritet arresti shtëpiak, mirëpo prokurori Maurizio Salustro, ishte ankuar. Ankesa e Salustros ka rezultuar pozitive pasditën e së hënës ... Më tepër »

Xhandarmëria serbe del në magjistralen Karaçeve- Rogaqiçë

serbet-provokojne

“Xhandarmëria serbe po vazhdon të bëjë provokime duke hyrë në territorin e Kosovës. Ajo ka dalë në rrugën e asfaltuar që është pjesë e Kosovës dhe kjo paraqet pasiguri për qytetarët”, ka thënë kryetari i Kamenicës, Shaip Surdulli. Ai është shprehur i zgjenjyer me moreagimin e KFOR-it dhe të autoriteteve qendrore. Qeveria ka premtuar se di ta ngrejë këtë çështje ... Më tepër »

Azilkërkuesit kosovarë keqtrajtohen në burgjet dhe kampet hungareze

keqtrajtohen-azilkerkuesit

Në Hungari janë strehuar mbi 5000 azilkërkues nga Kosova të cilët edhe pas dy muajsh po mbahen të bllokuar në burgjet dhe kampet hungareze. Ata po keqtrajtohen deri në hyrje rrugës nga policia serbe dhe në kampet hungareze nga policia hungareze, njofton agjencia e lajmeve Presheva Jonë nga Debreceni, jo larg Budapestit. Policia hungareze ka bllokuar mijëra azilkërkues shqiptarë, duke ... Më tepër »

Nëna që lutet të vdesë para mëngjesit

nena-qe-lutet-.php

Tre kilometra larg kompleksit memorial të Jasharëve në Prekaz, fshat ky që u bë simbol i rezistencës dhe lirisë, në një nga lagjet e tij, atë të Nezajve, banorët nuk po e jetojnë shtetësinë. Në këtë lagje, një nënë lutet të mos e presë mëngjesin gjallë, duke menduar vazhdimisht se me çfarë do t’i ushqejë të nesërmen fëmijët e saj, ... Më tepër »

Hungaria do t’i deportojë afro 1000 kosovarë ilegalë

u2_emigrantët

Hungaria do t’i deportojë afro 1000 kosovarë që janë duke qëndruar ilegalisht në këtë shtet. Më shumë se 250 prej tyre ndodhen në burgje, kurse të tjerët në kampe dhe kanë mundësi të kufizuara lëvizjeje, transmeton nga Hungaria KTV. Edhe përkundër paralajmërimeve sërish ka vazhduar shkuarja e kosovarëve në këtë vend, por ky numër ka rënë ditëve të fundit. Që ... Më tepër »

Flet i plagosuri në kufirin Kosovë-Serbi

flet-i-plagosuri

Njëri nga të plagosurit në incidentin në kufirin Kosovë-Serbi, të dielën, B. Sh, ka thënë për Jeta në Kosovë se në momentin e të shtënave, ata po prisnin dru në zonën neutrale dhe se nuk kishin dalë në territorin e Serbisë. B. Sh., sipas Jeta në Kosovë, thotë se “ushtarë të armatosur na kanë rrethuar nga të tri anët dhe ... Më tepër »

Scroll To Top