Titujt

Kosovë

Thaçi e Daçiq takohen më 31 mars

dacic

Takimi i ardhshëm ndërmjet kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, do të zhvillohet më 31 mars, bën të ditur zyra e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, e cila është edhe ndërmjetësuese e procesit. “Përfaqësuesja e Lartë, Catherine Ashton, do të vazhdojë bisedimet me kryeministrin Hashim Thaçi, si dhe me kryeministrin Ivica ... Më tepër »

Në Parlamentin dhe Qeverinë e Kosovës ka spiunë të Serbisë

kosova spiun

Njerëz të Qeverisë së Kosovës dhe deputetë të legjislaturës aktuale të Kuvendit vazhdojnë ta kryejnë punën e agjentit për Serbinë. Këtë e kanë konfirmuar ekspertë të Shërbimeve Sekrete dhe ish-pjesëtari i UDB-së.  Në “Rubikon” të KTV-së, ata kanë bërë të ditur se edhe shumë profesorë, zyrtarë të LDK-së, gazetarë të varur e të pavarur janë spiunë të shtetit serb. Sipas ... Më tepër »

Katër kandidatë për veriun e Mitrovicës

mitrovica

Katër kandidatë të partive politike shqiptare e serbe, janë regjistruar për të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Mitrovicës së veriut. Deri në mesnatë kur përfundoi afati ligjor, Partia Demokratike e Kosovës, kandidoi Florent Azemin, Lidhja Demokratike e Kosovës Musa Miftarin, Lista serbe, Goran Radiqin, ndërsa Nisma qytetare SDP, Oliver Ivanoviqin. Nisma qytetare SDP, vendosi në momentet ... Më tepër »

Kosova gati për marrëveshje me Serbinë

thacid

Qeveria e Kosovës duket se ka “lëshuar pe” për sa i përket marrëveshjeve me Serbinë. Në një raport konfidencial, dërguar Brukselit, ekzekutivi kosovar ka shprehur gjithë gatishmërinë e shtetit të Kosovës për t’i zbatuar marrëveshjet e arritura me Serbinë, raporton “Express”. Sipas qeverisë së Kosovës, kjo arrihet nëpërmjet dialogut me Serbinë, më konkretisht zbatimit të marrëveshjes së 19 prillit të ... Më tepër »

UP, Studentët: “Ibrahim, hup!

student

Punonjësit e Rektoratit të Universitetit “Hasan Prishtina” s’kanë mundur sot të hyjnë zyrat e tyre. Rektoratin e kanë bllokuar studentët, të cilët me pankarta kërkojnë dorëheqjen e rektorit, këto ditë të përfolur jo vetëm nëpër medie për mungesë ose dyshime aftësish shkencore. Pankartat, por edhe brohoritjet e disa dhjetëra studentëve, të organizuar nga Organizata Studentore për Barazi SKV – “Studim, ... Më tepër »

Veteranët: Shteti dështojë t’i mbrojë vlerat e luftës

uck1

Zvarritja e Ligjit për dëshmorët, invalidët, veteranët dhe pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka irrituar një numër të madh të personave që i takojnë kësaj kategorie. Ata thonë që me mos miratimin e këtij ligji, shteti ka dështuar për të mbrojtur vlerat e luftës. Madje Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës paralajmëron ashpërsim të masave ... Më tepër »

Thaçi: Reforma të përfundoj në shkurt

thaci1

Kryeministri i Kosovës ka hequr dorë nga arritja e marrëveshjes me partitë politike për vendet e rezervuara për minoritete. Kështu ka njoftuar ai përmes profilit të tij në “Facebook” duke bërë thirrje tani që më së largu deri në muajin shkurt të kryhet reforma për çëshje praktike të zgjedhjeve. “Pas mungesës së konsensusit të domosdoshëm për ndryshimet kushtetuese për vendet ... Më tepër »

Njohje e re për Kosovën

myamar

Ministria e Punëve të Jashtme të Unionit Myanmar (Birmani) përmes një note verbale ka njoftuar Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës se ka njohur Republikën e Kosovës si shtet sovran e të pavarur. Në notën e këtij vendi rikujtohet vizita e zëvendëskryeministrit të Kosovës në Myanmar në dhjetorin e vitit të kaluar, “i cili me bindje na prezantoi arsyet ... Më tepër »

Hashim Thaçi zyrtarisht “kosovar”

hashimi2

Kryeministri i Kosovës edhe zyrtarisht sot është bërë kosovarë. Ai në faqen e tij në “Facebook”, e ka përditësuar privatësinë e tij duke e zgjedhur shtetin e Kosovës si shtetin e tij. Ai këtë e ka treguar në “Facebook”, ku ndër të tjera ka shkruar. “Pas një fushate të palodhshme nga mijëra vullnetarë “diplomatësh digjitalë”, Kosova është njohur nga “Facebook”-u, ... Më tepër »

Veteranët kërkojnë njohje institucionale të luftës së UÇK-së

uck

Problemet e grumbulluara ndër vite të veteranëve të luftës së UÇK-së nga Komuna e Prizrenit kanë bërë që ata të humbin besimin tek institucionet dhe bartësit e tyre. Gjatë një debati të mbajtur në sallën e Komunës së Prizrenit, siç raporton “Koha Ditore”, ish-luftëtarët janë shprehur kritikë edhe ndaj angazhimit të drejtuesve të Organizatës së Veteranëve të Luftës. Sipas tyre ... Më tepër »

Scroll To Top