Titujt

Bota

Malajzi: Aeroplani ka rënë në Oqeanin Indian

malejzi

Kryeministri i Malajzisë, Najib Razik, doli në një konferencë për shtyp në orët e vona, për të konfirmuar për mediat dhe familjarët se fluturimi MH370 ka përfunduar në ujë në Oqeanin Indian. Ai tha se të dhënat e siguruara nga ekspertët britanikë tregojnë se fluturimi përfundoi në jug të këtij oqeani, pa asnjë të mbijetuar. Familjarët e viktimave shpërthyen në ... Më tepër »

Avioni malajzian, misteri vazhdon

g1

Kërkimet për avionin malajzian që u zhduk më 8 mars, vijojnë për të 12-ën ditë me radhë. Ekipe nga 26 vende të ndryshme po kërkojnë në një hapësirë të përafërt me siperfaqen e territorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Operacionet janë përqendruar në Azinë Juglindore dhe në një pjesë të Oqeanit Indian. Së fundmi, autoritetet në Tajlandë njoftuan se ... Më tepër »

Qëndrimi SHBA-ve para 70 viteve: S’ka komb maqedonas

shba1

Në faqen zyrtare të MPJ-së së Greqisë është publikuar një qëndrim i SHBA-ve i nxjerrë në vitin 1944, ku thuhet se kombi maqedonas nuk ekziston. Në faqen zyrtare të Ministrisë së Jashtme të Greqisë është publikuar një qëndrim i SHBA-ve i nxjerrë në vitin 1944, ku thuhet se kombi maqedonas nuk ekziston. “Nacionaliteti maqedonas, atdheu Maqedoni, Maqedonia autonome, vetëdija nacionale ... Më tepër »

Erdogan në Iran, afrojnë qëndrimet

erdogan 3

Kryeministri i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka arritur për vizitë në Iran për bisedime dyditëshe lidhur me bashkëpunimin ndërmjet dy vendeve dhe çështjet rajonale, përfshirë konfliktin në Siri. Pritet që Erdogan do të takohet me liderin suprem, Ajatollah Ali Khamenei, me presidentin Hassan Rohani, dhe me ministrin e jashtëm, Javad Zarif. Të dy vendet të nënshkruajnë një marrëveshje për krijimin ... Më tepër »

Ushtria Evropiane futet në Afrikë

afrik

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar vendosjen e forcës së Bashkimit Evropian në Republikën Qendrore Afrikane, për të ndihmuar në kuadër të përpjekjeve për ta ndalur dhunën, që ka përfshinë këtë vend. Kjo masë, e mbështetur unanimisht nga Këshilli i Sigurimit mbrëmë vonë, u mundëson ushtarëve të BE-së që të përdorin “gjithë forcën e domosdoshme” për t’i ... Më tepër »

Një shqiptar tjetër vritet në Siri

siri shqiptar

Një shtetas i Shqipërisë, me nofkën Edu Samed, është vrarë dje në Siri. Burime të Gazetës Express, thonë se i vrari, rreth moshës 40 vjeçare, është nga Pogradeci. Në dy javët e fundit janë vrarë disa shqiptarë që po luftojnë krahë rebelëve sirianë që po përpiqen ta rrëzojnë diktatorin Assad. (INA) Më tepër »

Qindra të vrarë nga Asadi, që nga fillimi i “Gjeneva II”

siria

Rjeti Sirian për të Drejtat e Njeriut (SNHR) ka thënë se gjakderdhja nuk është ndalur në Siri për ditën e katërt që nga fillimi i konferencës për paqe në Gjenevë, ka vazhduar granatimi i zonave të banuara, ndërsa torturat në qendrat e paraburgimit nuk janë ndalur. Në deklaratën e bërë të dielën, SNHR tha se ekipi i tyre ka dokumentuar ... Më tepër »

Francë, referendum kundër Turqisë

franc

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë se votuesit francezë do të vendosin në referendum për anëtarësimin e Turqisë në Bashkimin Evropian. Hollande i ka bërë këto komente të hënën në Ankara. Ai ka thënë se Franca do të mbajë referendum nëse Turqia përfundon punën në 35 kapitujt e reformave për anëtarësim në BE. Nuk është e qartë se kur ... Më tepër »

SHBA godet Somalinë

raketa

Ushtria amerikane ka kryer disa sulme me raketa në Somali, të cilat kanë pasur në shënjestër një udhëheqës të dyshuar militant. Zyrtarët amerikanë nuk kanë zbuluar identitetin e të dyshuarit dhe nuk kanë thënë nëse sulmet kanë qenë të suksesshme ose jo. I dyshuari thuhet se ka lidhje me grupet terroriste Al Kaida dhe Al Shabab. Sulmet raportohet të kenë ... Më tepër »

Erdogan: Thelbi i qytetërimit, dashuria

erdogan

Kryeministri turk Rexhep Tayip Erdogan në përpjekje për të frymëzuar popullin e tij, ka thënë në një fjalim të shtunën, se qytetërimi është më shumë se vetëm armë, gurë, rërë dhe rrugë. “Thelbi i qytetërimit është dashuria dhe dituria që rrjedh nga kjo dashuri,” tha Erdogan në një fjalim në ceremoninë e “Çmimeve për Kulturën Islame gjatë Shekullit” në Stamboll ... Më tepër »

Scroll To Top