Titujt

Lajme

Nesër raundi i radhës për emrin në Nju Jork

nimic

Ndërmjetësi i OKB-së për kontestin e emrit, Metju Nimic ka thirrur nesër takimin e radhës për negociata të reja për kontestin e emrit. Sipas zyrës për informim të negociatorit të OKB-së, takimi është caktuar më 26 mars në Nju Jork, ku janë ftuar diplomatët negociues nga Shkupi dhe Athina. Palën e Shkupit do ta udhëheq ambasadori Zoran Jolevski, ndërsa ate ... Më tepër »

Malajzi: Aeroplani ka rënë në Oqeanin Indian

malejzi

Kryeministri i Malajzisë, Najib Razik, doli në një konferencë për shtyp në orët e vona, për të konfirmuar për mediat dhe familjarët se fluturimi MH370 ka përfunduar në ujë në Oqeanin Indian. Ai tha se të dhënat e siguruara nga ekspertët britanikë tregojnë se fluturimi përfundoi në jug të këtij oqeani, pa asnjë të mbijetuar. Familjarët e viktimave shpërthyen në ... Më tepër »

Thaçi e Daçiq takohen më 31 mars

dacic

Takimi i ardhshëm ndërmjet kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, do të zhvillohet më 31 mars, bën të ditur zyra e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, e cila është edhe ndërmjetësuese e procesit. “Përfaqësuesja e Lartë, Catherine Ashton, do të vazhdojë bisedimet me kryeministrin Hashim Thaçi, si dhe me kryeministrin Ivica ... Më tepër »

Tiranë, atentat kreut të komunës Farkë

tiranpolicia

Nuk ndalet trendi i atentateve me eksploziv. Shpërthimi i radhës është verifikuar pranë banesës së kreut të komunës Farkë të Tiranës, Fatbardh Plaku. Burime policore zyrtare bëjnë të ditur se shpërthimi i lëndës plasëse ka ndodhur gjatë orëve të natës, për fat të mirë duke mos shkaktuar dëme në njerëz por vetëm materiale. Burimet shtojnë se në vendin e ngjarjes ... Më tepër »

Partitë vazhdojnë fushatën

partia

Kandidati presidencial i VMRO-DPMNE, Gjorgje Ivanov do të vazhdojë takimet duke nisur nga Labunishta e Strugës, në Oktisi, Vevçan. Në mbrëmje janë paraparë tubimet në Strugë dhe Resnjë , por edhe një tur nëpër vendbanimet e këtyre rajoneve. Kandidati i LSDM-së, Stevo Pendarovski gjithashtu nga mesdita do të nis turin e takimeve nëpër vendbanime rurale në takime të drejtpërdrejta me ... Më tepër »

BDI reagon ndaj pres konferencës së PDSH-së

bdi2

Ditën kur duhej të dëgjonim arsyet e kandidimit të saj në zgjedhjet presidenciale, PDSH vendos të bëjë të vetmen gjë që di. Të shpifë e akuzojë në mënyrën më të pandershme. Shqiptarët presin sot për të dëgjuar ofertën dhe zgjidhjet që jep kjo parti, dhe jo gënjeshtrat e sëmura, që nuk kërkojnë veçse heqjen e vëmendjes nga marrëveshjet e errëta ... Më tepër »

BDI: Jo presidentit të njëanshëm

bujar2

Të  bindur në përcaktimet politike dhe besimplote në vizionin tonë, nisim sot me guxim e me liderizëm prej shtetari, në marshim  drejt një beteje të re. Drejt ndeshjes më demokratike dhe më përparimtare, asaj të dy ideve: njërës, që kërkon të ardhmen, përparimin, zhvillimin; dhe tjetrës, që kërkon të kaluarën, prapakthimin, ngecjen. Bashkimi Demokratik për Integrim është deklaruar dhe ka ... Më tepër »

Greqi, videoja e Agimit të Artë: Qëlloni mbi shqiptarët

agimi1

Një video që dëshmon nxitjen dhunës kundër shqiptarëve është administruar si provë nga gjykata në Greqi. Video është gjetur në komjuterin e deputetit të Agimit të Artë Ilias Kasidiars. Në video shfaqet një person me maskë, dhe ndërsa dëgjon se po kalon një mace, qëllon me pistoletë. Por kur i njëjti zë i thotë se po kalon një shqiptar, nuk ... Më tepër »

BDI dëshmi për manipulime me votuesit nga Pusteci i Shqipërisë

ademi

Sekretari i përgjithshëm i BDI-së, Abdilaqim Ademi ka kundërshtuar sot në emër të partisë së tij regjistrin e votuesve të paraqitur për të votuar në ambasadën e Maqedonisë në Tiranë. “Duke u bazuar në dispozitat e Kodit zgjedhor të miratuara me konsenzus, si dhe në bazë të ligjit për paraqitje të vendqëndrimit dhe vendbanimit në Republikën e Maqedonisë,  Bashkimi Demokratik ... Më tepër »

Scroll To Top